בית ספר שדה - שער הגיא
בית ספר שדה - שער הגיא
צור קשר גלריה מפת הגעה ראשי

שתף בפייסבוק  

נחל חלילים

נחל חלילים

דף מסלול לנחל חלילים 

 

נק' התחלה

נק' סיום

אורך המסלול

סוג טיול

אזור בארץ

מבשרת ציון -בחניה של ביה"ס "השלום"

נכנסים במוצא,בית זית-ובכיכר הראשונה פונים שמאלה ועוצרים אחרי הגשר בשביל עפר.

כ- 2 ק"מ

רגיל

הרי ירושלים

 

הערות: המסלול לא מעגלי,לכן צריך להגיע בשני רכבים או לעשות הקפצות, או להשאיר רכב אחד בסוף המסלול ליד המתקן של חברת חשמל שבכניסה לעמק הארזים מכיוון מוצא, את הרכב השני יש להשאיר בחניה של ביה"ס "השלום" במבשרת.

דרך הגעה:

מכביש מספר 1 (כביש ירושלים- ת"א) עולים במחלף הראל לכיוון קניון הראל. עוברים את הקניון ומגיעים לכיכר- בה פונים ימינה. לאחר הפניה מגיעים לכיכר נוספת בה פונים שמאלה. ממשיכים ישר עד שמגיעים לחניון ולמגרש הכדורסל של בי"ס "השלום" במבשרת.

תיאור המסלול:

נתחיל את המסלול מהרחבה הסמוכה לבי"ס "השלום". משם נלך בשביל צר לכיוון צפון- מערב (נעקוף את מגרש הכדורסל מימין) עד שנגיע לתחילתו של אפיק הנחל, לשביל מסומן ירוק. רגע לפני שנגיע לערוץ הנחל נעבור סמוך למערת קבורה וגת קדומות. נמשיך ללכת בשביל, בוואדי השקט והקסום, שמשני עבריו בנויה שכונת רכס חלילים. מאבק עיקש נסוב בימים אלו על שמירת הטבע במקום מפני בנייה נרחבת באזור. לאחר כמה מאות מטרים יעלה השביל מעט על הצלע הדרומית של הוואדי- שם נגלה את החללים הקארסטיים שהעניקו לנחל את שמו (ניתן לזחול במערכת החללים). נמשיך כ- 500 מטר עד למפגש נחל חלילים עם אפיקו הרחב של נחל שורק. בנקודה זו נפנה ימינה- דרומה- עד למפגש עם כביש מוצא- מבשרת, שם נסיים את המסלול.

אגדת המקום מספרת- שבעבר חי לו במקום צעיר בשם מוחמד, ולו אח בכור בשם אחמד.לאחר מות אביהם, כל אחד מהם קיבל שווה בשווה את הירושה של אביהם, רק שאחמד, האח הבכור, כלל לא היה מרוצה-כי "מה פתאום שהוא יקבל בדיוק אותו דבר כמו אחיו הקטן?!" ומסופר שמאותו רגע הוא לא הפסיק להציק לצאן של אחיו, פעם אחת הסתתר אחמד בשטחו של אחיו, מוחמד, וראה איזה פלא כל ערב לקראת החשכה אחיו הצעיר הוציא חליל והחל לחלל מנגינה נפלאה ובעזרתה כל העדר קם לפעולה. אחמד שמח וקפץ משמחה-כי את החליל סימן בתור היעד הבא! למחרת בשקט בשקט קם על רגליו,את  החליל חיש מהר הכניס עמוק עמוק לשק. ומוחמד האח טוב הלב. לקראת הערב יצא לחלל... ופתאום -הוא התחיל להתבלבל,לרוץ ולחפש. איפה החליל?! מה הוא יעשה?! ומה אם העדר שלו יתבלבל?! ילך לאיבוד, יפול מבהלה? אם אין חליל –כל הירושה נעלמה!!! האח הצעיר לא ידע מה לעשות עד שלפתע שמע איזה קול מנגינה נפלאה שאיש לא שמע וראו איזה יופי, איזה דבר, כל העדר ביחד מדלג לו ושר-ואחד אחרי השני . הצאן למערה נכנס. כי הרוח המזרחית הנושבת "בחורי החליל" שבמערה, כמובן מבריחה את השחור ועוזרת לטוב. ומוחמד הקטן לא עוד מודאג, כי כל רכושו  חזר לו ושב. ויש אומרים שאם אתם יושבים שם ממש בשקט-אפשר מרחוק לשמוע את העדר ואם בכלל תשבו בדממה,אולי גם תשמעו את הצליל המופלא! או איזו מנגינה...        -סוף-

אפשרויות נוספות:

במפגש נחל חלילים עם נחל שורק, ניתן לפנות שמאלה- צפונה- במקום ימינה, ולהמשיך לעינות תלם וללפיתא (כפר ערבי נטוש ובו מעיין, שרידי בתים, בוסתנים ובית בד)

אתרים נוספים:

עקבות הדינוזאור בבית זית, מוצא, יקבי אפרת, שכונת עין כרם, סטף, קסטל ועוד..
לכתבות נוספות בדפי מסלול
נחל קטלב

נחל קטלב

דף מסלול לנחל קטלב


רכס שיירות

רכס שיירות

דף מסלול לרכס שיירות


ציר המעיינות

ציר המעיינות

דף מסלול לציר המעיינות


בית העלמין הצבאי בקריית ענבים

בית העלמין הצבאי בקריית ענבים

דף מסלול לבית הקברות בקריית ענבים


המסרק

המסרק

דף מסלול על אתר המסרק


הסטף

הסטף

דף מסלול באתר הסטף


עמק המעיינות בפארק קנדה

אנדרטת מגילת האש,יער הקדושים ונחל כיסלון

אנדרטת מגילת האש,יער הקדושים ונחל כיסלון

דף מסלול אל אנדרטת מגילת האש ונחל כיסלון


הקסטל

הקסטל

דף מסלול של אתר הקסטל


  בית ספר שדה - שער הגיא - מושב בית מאיר ד.נ. הרי יהודה מיקוד 90865,   טל: 02-5331665,   פקס: 02-5331667,   bisash@ramotshapira.org.il