בית ספר שדה - שער הגיא
בית ספר שדה - שער הגיא
צור קשר גלריה מפת הגעה ראשי

שתף בפייסבוק  

הקסטל

הקסטל

דף מסלול של אתר הקסטל      

משך הטיול

דרגת קושי

מתאים לגיל

עונה מומלצת

צבע סימון

מפת סימון

כשעה וחצי - שעתיים

קל-בינוני

כל גיל

כל השנה

אין סימון- אך השילוט מצוין

9- מבואות ירושלים

("הפרוזדור")

 

נק' התחלה

נק' סיום

אורך המסלול

סוג טיול

אזור בארץ

בנקודת הכניסה לאתר

בנקודת הכניסה לאתר

200 מטר בעליה ובירידה חזרה

רגיל

פרוזדור ירושלים

 

פתיחה:

אחד מאתרי מורשת הקרב החשובים בארץ. האתר מספר את סיפורו של הקרב על הכפר הערבי הראשון שנכבש במלחמת השחרור, במסגרת "מבצע נחשון", קרב של גבורה והקרבה שקבע סטנדרטים חדשים בקוד האתי, הבלתי כתוב, של הכוחות העבריים בתש"ח.

דרך הגעה:

מכביש מס' 1 (כביש ירושלים- ת"א) נפנה במחלף הראל ימינה לכיוון מבשרת ציון. ברמזור נפנה שוב ימינה ובכיכר "המעוזים" (הכיכר הראשונה בקסטל) נפנה ימינה לרחוב הפלמ"ח ומיד ימינה עם השילוט לקסטל.

תיאור מסלול:

תחילת מסלולינו בכניסה לאתר (אתר של רשות הטבע והגנים- בתשלום)- נעלה בשביל צר ומפותל עד לראש הגבעה. על השביל ניצבים שלטים המתארים את הקרבות באזור ואת הרקע לקרבות תש"ח. כ"פיצוי" על העלייה, נפרש לפנינו בראש "בית המוכתאר" שבפסגת ההר, נוף מדהים, עוצר נשימה, מן הים תיכון ועד לירושלים עצמה. כאן נוכל להבין את הפרשי הגובה העצומים בין מישור החוף להרי ירושלים ועד כמה קשה הייתה העלייה לירושלים- במיוחד בתש"ח. כבר מימי הרומאים לנקודה זו הייתה חשיבות רבה-וההוכחה לכך היא המבצר שנבנה כאן, "הקסטלום", קסטל בלטינית פירושו "המצודה". אך הסיפור החשוב לנו מתחיל שנים רבות לאחר מכן בקרבות מלחמת השחרור בתש"ח. יום למחרת החלטת החלוקה באו"ם, בכ"ט בנובמבר 1947, החלו הערבים לתקוף ולפגוע בתחבורה היהודית בכללה ובעקר בגזרת ירושלים. העיר היהודית החשובה ביותר מבחינה רוחנית-תרבותית- היסטורית עמדה במצור וההנהגה היהודית הבינה שזהו מבחנה האמיתי של המדינה שבדרך. ב- 27-31 במרץ הותקפו ברחבי הארץ שלוש שיירות בזו אחר זו. המתקפות, המכונות "אסון שלושת השיירות" גבו מחיר כבד של 78 הרוגים. הייתה זו מכה קשה לישוב הארץ, מה גם שבמקביל הסירה ארצות הברית את תמיכתה בתוכנית החלוקה-בעקבות המצב. היה ברור לכולם שיש לשנות את הגישה..ולעבור ממגננה להתקפה. "מבצע נחשון", היה שמו של המבצע ההתקפי הראשון במלחמה והישוב הערבי הראשון שנכבש שלא על מנת לסגת היה הקסטל. ערבים מכל האזור התאספו כדי לשמור על הקסטל בידיים ערביות, הקרבות היו קשים ועזים.באחד הלילות עלו שלוש דמויות חשודות לקסטל בזמן שזה נכבש על ידינו, הן זוהו כאוייב ונורו.אחת מהן נפלה ונהרגה. היה זה לא אחר מאשר מפקד הכוחות הערביים באזור- עבד אל קאדר אל חוסייני. מקרה זה הוביל בסופו של דבר להקמתה של המדינה היהודית ב- ה' באייר תש"ח. בשל קרב הגבורה העילאית ובשל חשיבותו של הקרב בהכרעת הלחימה- כדאי לבקר.

אתרים נוספים באזור:

בית העלמין הצבאי בקריית ענבים,רכס שיירות, סטף, נחל חלילים ועוד..לכתבות נוספות בדפי מסלול
נחל קטלב

נחל קטלב

דף מסלול לנחל קטלב


רכס שיירות

רכס שיירות

דף מסלול לרכס שיירות


ציר המעיינות

ציר המעיינות

דף מסלול לציר המעיינות


בית העלמין הצבאי בקריית ענבים

בית העלמין הצבאי בקריית ענבים

דף מסלול לבית הקברות בקריית ענבים


נחל חלילים

נחל חלילים

דף מסלול לנחל חלילים


המסרק

המסרק

דף מסלול על אתר המסרק


הסטף

הסטף

דף מסלול באתר הסטף


עמק המעיינות בפארק קנדה

אנדרטת מגילת האש,יער הקדושים ונחל כיסלון

אנדרטת מגילת האש,יער הקדושים ונחל כיסלון

דף מסלול אל אנדרטת מגילת האש ונחל כיסלון


  בית ספר שדה - שער הגיא - מושב בית מאיר ד.נ. הרי יהודה מיקוד 90865,   טל: 02-5331665,   פקס: 02-5331667,   bisash@ramotshapira.org.il