בית ספר שדה - שער הגיא
בית ספר שדה - שער הגיא
צור קשר גלריה מפת הגעה ראשי

שתף בפייסבוק  

הרטוב

מושבה נשכחת בהרי יהודה


מושבה נשכחת בהרי יהודה/ הרטוב

כתבה לילך אקרמן, ביס"ש שער הגיא

מידע

המושבה הרטוב:

כשמדובר על המושבות הראשונות- האסוציאציות הראשונות שעולות בדרך כלל הן המושבות ראשון לציון, פתח תקווה- אם המושבות, ראש פינה ועוד.

סביר להניח שהרטוב- לא הייתה עולה על הפרק. אך המושבה הרטוב- היא גם אחת ממושבות העלייה הראשונה, והיא היחידה ממושבות העלייה הראשונה שלא קיימת כיום.

מדוע הרטוב לא נספרת ונזכרת כמושבת עלייה ראשונה?

בעיתון משנת 1890 מופיעות רשימה של המושבות שעלו לקרקע עד אותה שנה, וגם שם הרטוב לא נכללת, למרות שהוקמה קודם לשנת 1890.

יש שיתהו- האם זאת בעקבות היותה של המושבה בעלת אופי ספרדי לעומת שאר המושבות? אך הספרדים הגיעו מאוחר יותר.

אז מדוע היא לא נזכרת?

היישוב היהודי החרים את מושבת הרטוב וכינה אותה "מושבת המסיתים". נחום סוקולוב מנהיג ציוני, סופר, מתרגם, משורר ומחלוצי העיתונות העברית (ובהמשך- הנשיא החמישי של ההסתדרות הציונית העולמית) כתב בספרו "ארץ חמדה" על המושבה הרטוב

״שם תקעו המסיתים את יתדם וילכדו בחרמם מספר אנשים עברים. חלילה לנו להביא בחשבון את המקום הזה, כי לא לנו הוא".

אבל מה זאת אומרת לא לנו הוא ? מדובר באנשי העלייה הראשונה!

אחת הסיבות המשוערות היא שהרטוב נקנתה על ידי המסיון אנגלי שדרש שמתיישביו היהודים ילכו לכנסייה ביום ראשון ויפעלו על פי חוקיו. דבר זה אינו היה מקובל באותה תקופה.

המושבה התקיימה לאורך רוב השנים, פונתה במאורעות תרפ"ט ומאורעות תרצ"ו-תרצ"ט והוקמה מחדש לאחר כל פינוי, עד למלחמת העצמאות.

 

שיירת הרטוב: 71 שנים חלפו מאז שיירת הרטוב נפלה בדרכה חזרה מהרטוב לירושלים, 71 שנים בהם השיירה לא הוכרה כמעט לאיש. 71 שנים בהם אינספור סיפורים לא מסופרים.  

בראשית מלחמת העצמאות הייתה המושבה הרטוב נתונה במצור. ביום חמישי, 18 במרץ 1948 יצאה מירושלים שיירת אספקה למושבה, מאובטחת על ידי לוחמי גדוד 'מכמש' של חטיבת עציוני. השיירה מנתה 3 משוריינים, מפנה מחסומים, ארבע משאיות וטנדר פיקוד משוריין.

השיירה הגיעה להרטוב ב12:45 ופרקה את מטענה. במהלך הפריקה פטרלו 3 משוריינים על הדרך שבין הרטוב לשער הגיא כדי למנוע מהערבים לחסום את השיירה בדרכה חזרה. בעוד שהשיירה יוצאת מהרטוב בדרכה חזרה לירושלים, תקפו הערבים את אחד המשוריינים. שני המשוריינים האחרים, 3 משאיות ומפנה המחסומים נחלצו לקריית ענבים. המשאית הנותרת וטנדר הפקוד ניסו לשווא לחלץ את המשוריין ושבו חבולים להר-טוב.

בקרב הקשה נהרגו כל 11 לוחמי המשוריין.

דברים שכתב יוסף וידנפלד, בן יחיד להוריו שעלה לארץ מרומניה ב-1941 בהיותו בן 14 ונהרג בליווי השיירה:

"לאחר שחייתי כמעט בכל פינה של חיי הארץ, כתלמיד בבית ספר, בעבודת עזר במשק העברי, בעיר רועשת ומודרנית כתל אביב, ובאווירה הקולקטיבית-סציאליסטית של הקיבוץ, ובשעה שאתה עובד כפוף על אדמתך, אתה מוצא סיפוק ושמחת חיים בעמל הזה- אין לך ברירה אלא לעשות קשר חיים נצחי אל האדמה הזאת, אל השדות האלה, אל ההרים הערומים הללו, אל ארץ קטנה ועניה זו!"

מי שראה במו עיניו שמחת יצירה אמיתית מה היא, מי שאחז בתחיה כזאת של עם וארץ משולבים זה בזה, אין מישהו כזה העלול לעזוב ארץ זו ויישוב נאבק זה בשעה כה חמורה וטרחנית.

וראיתי שרידי מחנות ההשמדה באושוויץ ובוכנוואלד המתלכדים ליצירת גרעין חברתי להקמת נקודת ישוב חדשה, וראיתי בני עדות מזרח בכל פינות הארץ, יהודים מערב (תימן), עיראק, סוריה, הלבנון, מצרים, פרס, בוכרה ולוב, מרוקו ותוניס.

הישוב אינו לוחם לבדו את מלחמת הציונות! הגולה עמו!"

ואלו שמות הנופלים:

נתן קוצ'ינסקי, מרדכי ליפקין, טאופיק מצליח שעיב, חיים רובוביץ, יהודה אושינסקי, ישראל קובלסקי, שמשון קמפינסקי, יוסף וידנפלד, מאיר ג'רוג' הולמס, שבתאי מזרחי, יצחק לוי.
לכתבות נוספות במסלולי טבע
חטיבת הראל 67 בהרי ירושלים - אביעד דמביץ

בין אור לחושך- מערות בר כוכבא בשפלת יהודה - אביעד דמביץ

מערת התאומים - אביעד דמביץ

שביל הבורות והבארות - אביעד דמביץ

אום אל עומדאן / מודיעין

אום אל עומדאן / מודיעין

'לא ארץ נכריה לקחנו... כי אם נחלת אבותינו' מסע לגילוייה של מודיעין/ אום אל עומדאן כתבה: לילך אקרמן, ביס"ש שער הגיא מידע: כולנו, כבר בגיל מוק...


יער הקדושים של הקדושים הוא - אביעד דמביץ

  בית ספר שדה - שער הגיא - מושב בית מאיר ד.נ. הרי יהודה מיקוד 90865,   טל: 02-5331665,   פקס: 02-5331667,   bisash@ramotshapira.org.il