בית ספר שדה - שער הגיא
בית ספר שדה - שער הגיא
צור קשר גלריה מפת הגעה ראשי

שתף בפייסבוק  

אום אל עומדאן / מודיעין

'לא ארץ נכריה לקחנו... כי אם נחלת אבותינו' מסע לגילוייה של מודיעין/ אום אל עומדאן

כתבה: לילך אקרמן, ביס"ש שער הגיא

מידע:

כולנו, כבר בגיל מוקדם מאוד, ידענו לספר כי מרד החשמונאים פרץ על ידי מתתיהו החשמונאי בעיר מודיעין. אך האם עצרתם לרגע ושאלתם את עצמכם- היכן היא אותה מודיעין? ותענו בשאלה- האם יש ספק בכך?

מודיעין היא עיר ואם בישראל, מתפתחת וגדלה, עיר טכנולוגית, יפה, ומשובבת את הנפש. אך אם נחקור מעט נגלה שמודיעין של היום- לא מודיעין של אז. לא בדיוק מבחינת שטח, לא מבחינת אוכלוסייה ואולי גם לא ממש מבחינת המיקום.

היכן היא מודיעין?

מודיעין מוזכרת במקורות חז"ל- משנה ותלמוד, ובמקורות חיצוניים- ספר מקבים, כתבי יוסף בן מתתיהו, וכתבים מאוחרים יותר מהמאה ה4 ואילך.

במשנה במסכת אבות, מסופר על רבי אלעזר המודעי, כלומר- שהגיע ממודיעין.

בספר מקבים א' נזכרת מודיעין בסיפור על מעבר מתתיהו החשמונאי מירושלים לגור בה.

בתלמוד הבבלי: "מן המודיעים לירושלים חמישה עשר מילין" (בבלי, פסחים צ"ג ע"ב).

בספר מקבים א מסופר על שמעון וחייליו שירדו לאחד הקרבות במישור החוף לאחר לילה במודיעין, ועוד מסופר על קברי המכבים שאפשר היה לראות מהם את הים.

כלומר, מודיעין נמצאת על דרך, והיא מהווה גבול בין אזור המאוכלס יהודים שגרו בעיקר בהר, למישור החוף שם האוכלוסייה הייתה בעיקר פגאנית.

בכתב של אבזביוס- אב כנסייה שכתב את ה'אומונסטיקון' במאה הרביעית לספירה, נכתב על מודיעין שהיא 'כפר אצל לוד', ובתרגום ללטינית נוספת המילה 'הר מודיעין', כלומר- מלוד לכיוון ההר.

במפת מידבא, מפה המתארת את ארץ ישראל מהמאה ה6 לספירה נזכרת מודיעין ככפר ממנו הגיעו המכבים.

ולהמשך חיפוש, מעט ארכיאולוגיה:

זיהויים רבים של אתרים עלו ונפלו בהקשר זיהוי מודיעין:

הר מידאן שליד צובה, זוהה בגלל השם הדומה והקרב לירושלים (15 מילין)

זיהוי מוכר וקרוב יותר הוא הכפר אל מידיה. גם בגלל שם דומה וגם משום הקרבה ללוד (כשעתיים הליכה. נסו זאת!)  

אחד הזיהויים הנפוצים הם בעקבות תלמידי גימנסיה בהרצליה שיצאו כבר בשנת 1908 לחפש את קברם של המכבים והופנו על ידי מקומיים לקובור אליהוד, (היכן שנמצא כיום השלט קברות המכבים) ואז מודיעין מזוהה במרחב שמצפון לכביש 443, ומדרום לנחל מודיעין המפריד בין מודיעין לחשמונאים.  

זיהוי נוסף של העיר- בגבעת תיתורה, מצפון למודיעין החדשה. אך עד כה לא אותרו שרידים משמעותיים של יישוב או מבני מגורים מתקופת בית שני.

חורבת אום אל עומדאן, היא זיהוי של מודיעין מהשנים האחרונות (פורסם בקתדרה תשס"ד). האתר נמצא בדרומה של מודיעין החדשה, הצמודה לכביש המוביל לנוף איילון-שעלבים.

הזיהוי מתבסס על הממצא הארכיאולוגי, על המיקום, שמתאים להגדרה הגיאוגרפית היסטורית גם על פי המקורות, ודמיון בשם המקום- עומדאן=מודיעין.

כבר בראשית המחקר במאה ה18 זוהתה בחורבה זו ע"י החוקר הצרפתי קלרמון גנו כנסייה ביזנטית, עמודים פזורים ומבנה ציבור שזוהה כבית כנסת מתקופת בית שני.

בחפירות בשנים האחרונות נתגלו במקום ממצא עשיר המעיד על קיום כפר יהודי מימי הבית השני ועד סוף מרד בר כוכבא, ונוסף על חשיפת בית הכנסת התגלה מקווה טהרה מאותה תקופה.

הדרכים- אום אל עומדאן יושבת על מערך הדרכים מהתקופה הביזנטית בין לטרון-אמאוס-מודיעין.

שם החורבה- אום עומדאן, שמשמעותה 'אם העמודים' יכולה להתפרש גם כדימיון לשם העיר- מודיעין.  

גם לזיהוי זה יש מסופקים, והמחקר עוד נמשך. עד שלא ימצאו שלט- 'ברוכים הבאים למודיעין' כנראה לא ינוחו ולא ישקטו. אך עד השקט המיוחל מוזמנים לעצור על הדרך ולקפוץ לאום אל עומדאן.

כיצד מגיעים?

מכביש 431 מזרחה פונים ימינה (דרומה) לשדרות החשמונאים, ניסע כ300 מ', ובאפשרות הראשונה שאפשר- נפנה שמאלה ונחנה. חורבת אום אל עומדאן לפנינו!

באתר:

מקום פרגולה ומקום מוצל לשבת. משימה למבקרים- גלו את מערת המסתור מימי מרד בר כוכבא. 
לכתבות נוספות במסלולי טבע
חטיבת הראל 67 בהרי ירושלים - אביעד דמביץ

בין אור לחושך- מערות בר כוכבא בשפלת יהודה - אביעד דמביץ

מערת התאומים - אביעד דמביץ

שביל הבורות והבארות - אביעד דמביץ

הרטוב

הרטוב

מושבה נשכחת בהרי יהודה


יער הקדושים של הקדושים הוא - אביעד דמביץ

  בית ספר שדה - שער הגיא - מושב בית מאיר ד.נ. הרי יהודה מיקוד 90865,   טל: 02-5331665,   פקס: 02-5331667,   bisash@ramotshapira.org.il